czwartek, 9 marca 2023

Zadośćuczynienie - kiedy można je otrzymać?

 Odszkodowanie i zadośćuczynienie wbrew powszechnej opinii nie są tym samym. Warto znać różnicę, ponieważ jeśli zdarzy nam się np. wypadek komunikacyjny, to mamy prawo ubiegać się o oba. Myślisz, że Tobie się to nie zdarzy? Niestety wypadki zdarzają się codziennie. Jako kierowca i pieszy, codziennie widzę sytuacje na drodze, które są bardzo niebezpieczne i o włos od tragedii. Z winy obu stron. Dlatego zawsze trzeba uważać, zarówno idąc chodnikiem i przechodząc na pasach, jak i prowadząc samochód. A co, jeśli już ulegliśmy wypadkowi i chcemy dostać za to rekompensatę?

Czym jest zadośćuczynienie?

Zadośćuczynienie to świadczenie pieniężne, które ma na celu zrekompensowanie szkody niemajątkowej osobie poszkodowanej. Natomiast odszkodowanie dotyczy właśnie szkód majątkowych. Dlatego w wielu sprawach możliwe jest uzyskanie jednego i drugiego świadczenia. Warto jednak pamiętać, że odszkodowanie wypłacane jest wg poniesionych szkód majątkowych, a zadośćuczynienie wg poniesionych szkód niemajątkowych. Co to oznacza w praktyce?

Chcąc ubiegać się o zadośćuczynienie warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, których można znaleźć tutaj: www.tuodszkodowania.pl/zadoscuczynienie/. Dlaczego? Z racji tego, że konkretne zdefiniowanie szkody niemajątkowej jest trudniejsze niż w wypadku szkody majątkowej. W tej drugiej opcji wystarczy choćby kosztorys czy opinia rzeczoznawcy majątkowego. Przy zadośćuczynieniu trzeba wykazać szkody niemajątkowe, ich zasadność oraz rolę rekompensaty w naprawieniu negatywnych skutków zdarzenia i ich bezpośredni wpływ na stan zdrowia, w tym psychicznego, czy nawet utratę możliwości wykonywania pracy.

Kiedy można ubiegać się o zadośćuczynienie?

Jest wiele sytuacji, które reguluje kodeks cywilny, w jakich osoba poszkodowana albo jej najbliższa rodzina, mogą ubiegać się o świadczenia pieniężne w postaci zadośćuczynienia. Zasadne jest wystąpienie o zadośćuczynienie, gdy kodeks cywilny przewiduje taką możliwość oraz doszło do uszkodzenia ciała lub tzw. rozstroju zdrowia, a nawet naruszenia dobra osobistego, możliwości wykonywania pracy. O zadośćuczynienie może ubiegać się również najbliższa rodzina w sytuacji, gdy poszkodowany zmarł. Można więc powiedzieć, że każda szkoda niematerialna, może być podstawą do ubiegania się o zadośćuczynienie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentując posty na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są między innymi wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics, Google AdSense i technologię Blogger.

Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.

Copyright © 2016 N. o kosmetykach , Blogger