środa, 8 marca 2023

Prawa pacjenta - co musisz o nich wiedzieć?

Każdy z nas odwiedza przychodnie i gabinety lekarskie. Czasami też musimy udać się do szpitala na bardziej inwazyjne badania czy nawet planowy zabieg. Może się również zdarzyć jakieś niespodziewane zdarzenie, przez które trafimy na SOR czy pilnie do innego lekarza pierwszego kontaktu. Mimo to zawsze warto jest wiedzieć, jakie mamy prawa, jako pacjent. A nawet, jeśli jakaś sytuacja była dla nas niekorzystna lub po prostu czujemy się potraktowani nieprofesjonalnie, zawsze mamy prawo dochodzić swoich praw. Co warto wiedzieć?


Podstawowe prawa pacjenta, które musisz znać

W Polsce każda ubezpieczona w ZUS osoba ma prawo do bezpłatnych świadczeń. Można też korzystać z prywatnej opieki medycznej. Oznacza to, że po prostu mamy wybór i możemy wybrać placówkę czy specjalistę, do którego chcemy pójść albo w ramach NFZ, albo też na prywatną wizytę. Choć zwykle zapisujemy się do lekarza pierwszego kontaktu w konkretnej przychodni to zawsze możemy ją zmienić.

Warto pamiętać, że jako pacjentom należy nam się wyczerpująca informacja o naszym stanie zdrowia. A jednocześnie musi być ona przekazana w taki sposób, aby była dla nas zrozumiała. Nie każdy z nas przecież zna terminologię medyczną i czasami można po prostu nie zrozumieć. Lekarz musi udzielić wyczerpującej i zrozumiałej odpowiedzi, bo takie mamy prawo. Oczywiście musi zachować też tajemnicę lekarską. Koniecznie trzeba pamiętać, że to my mamy prawo do wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych. Możemy nie zgadzać się na inwazyjny zabieg i poprosić o leczenie alternatywne, jeśli istnieje taka możliwość i są szanse, że alternatywna opcja będzie równie korzystna dla naszego stanu zdrowia. 

A co jeśli nasze prawa są naruszone lub lekarz popełnił błąd w sztuce?

Masz prawo do odszkodowania

Wiele osób ma podstawy do ubiegania się o odszkodowanie. O różnych sytuacjach, które są do tego uprawnione można przeczytać tutaj https://prawapacjenta.org/. Niestety zdarzają się błędy popełniane przez personel medyczny w przychodniach i w szpitalach. Powody mogą być różne od przepracowania personelu i popełnienia zwykłego ludzkiego błędu po świadome zaproponowanie rozwiązania, które przyniosło fatalne skutki.

Jeśli mamy prawo do odszkodowania warto z niego skorzystać. Ze wsparciem profesjonalisty, który przeprowadzi nas przez cały proces, dokładnie dowiemy się, jakie mamy prawa i jak je wyegzekwować. W każdej sytuacji, nawet jeśli wydaje się nam błaha lub wręcz przeciwnie — poważna, ale przegrana. My mamy prawo do odszkodowania, dlatego, jeśli ono nam przysługuje, warto z niego korzystać, gdy jest to konieczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentując posty na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są między innymi wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics, Google AdSense i technologię Blogger.

Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.

Copyright © 2016 N. o kosmetykach , Blogger