czwartek, 26 stycznia 2023

Zaczynasz dzień od kawy? Nie ma lepszej niż kawa ziarnista

Kawa czy śniadania? Ja piję kawę na śniadanie. Codziennie rano. Bez kawy nie wypowiem nawet jednego zdania poprawną polszczyzną. Dlatego cenię sobie dobrą kawę, która jest aromatyczna i nadaje się do picia z mlekiem. Zdarza mi się wypić małą kawę, która ma natychmiastowo pobudzić zmysły, jak i sączyć napój z dodatkiem mleka z półlitrowego kubka przez godzinę. Jaka kawa jest najlepsza?


Kawa, jaką można kupić w sklepach

Standardowo do wyboru mamy trzy rodzaje kawy do kupienia ze względu na jej formę. Chyba najbardziej popularna jest kawa rozpuszczalna, ale mi ona totalnie nie smakuje. Na kolejnej pozycji jest kawa mielona, nazywana też kawą z fusami. Przyznaje jest to wygodne, ponieważ od razu możemy kupić kawę gotową do sporządzenia w domu w ekspresie przelewowym kawiarce czy po prostu w kubku. O tak zalewanie fusów gorącą wodą jest chyba w Polsce najpopularniejsze.

Jednak coraz więcej osób, podobnie jak ja, kupuje kawę w ziarnach do zmielenia samodzielnie. Osobiście bazuję na urządzeniu, jakim jest młynek do ziaren kawy. Ale wiem, że niektóre ekspresy do kawy również mają funkcję mielenia ziaren na świeżo. Jedną z ciekawszych kaw, którą można kupić w tej formie jest kawa włoska ziarnista, ponieważ jest aromatyczna i można ją pić w formie czarnej kawy, jak i z dodatkiem mleka. 

Zalety zakupu kawy w ziarnach

Dlaczego ciągle rośnie popularność kawy ziarnistej? Można wyróżnić kilka powodów. Przede wszystkim dostępne są przeróżne mieszanki kaw, a to przekłada się na ich zastosowanie, metodę parzenia, jak i aromat sporządzonego napoju. Bogaty wybór z pewnością jest zaletą kupowania kawy w tej formie.

Szacuje się, że z 1 kg ziaren kawy można przygotować nawet 125 filiżanek. Oczywiście ilość filiżanek lub kubków kawy zależy od ziaren, jakie wybierzemy, intensywności kawy, jaką lubimy i pojemności kubka, w którym chcemy wypić ten napój. Jednakże wskazuje to na drugą istotną zaletę. Zakup kawy w ziarnach jest opłacalny. Ziarna wystarczą nam na długo.

A to z kolei prowadzi do kolejnej zalety! Ziarna mielimy na świeżo przed zrobieniem kawy, a zatem jej aromat nie będzie wietrzał, nawet jeśli kupiliśmy kawę ziarnistą kilka tygodni temu i jeszcze nie zużyliśmy wszystkich ziaren. Ważne jest, aby odpowiednio przechowywać mieszankę, a codziennie będzie można cieszyć się aromatyczną kawą.

Zmielenie ziaren w młynku lub użycie odpowiedniej funkcji w ekspresie trwa chwilę. Wystarczy wsypać odmierzoną porcję, zmielić ziarna i już można przygotować kawę. Wbrew pozorom nie jest to uciążliwe. Warto jednak pamiętać, że świeżo zmielone ziarna kawy mają bogatszy aromat, niż te zmielone kilka dni temu. Choć oczywiście, jeśli zmielimy za dużo, możemy tę porcję przechować w szczelnie zamkniętym pojemniku i użyć później.

1 komentarz:

  1. zdecydowanie tylko ziarnista! obre są szczególnie kawy w ziarnach smakowe np. kokosowe czy klasyczna arabska kawa. a te mielone czy rozpuszczalne nie mają dla mnie żadnego smaku ani aromatu, a z pobudzaniem też sobie kiepsko radzą, warto zainwestować w dobry młynek czy ekspres do ziaren :)

    OdpowiedzUsuń

Komentując posty na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są między innymi wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics, Google AdSense i technologię Blogger.

Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.

Copyright © 2016 N. o kosmetykach , Blogger