Pod wpływem stresu, niektórych chorób, leków, jedzenia żywności wysoko przetworzonej, stężenie magnezu w organizmie znacznie się zmniejsza, dlatego należy przestrzegać diety bogatej w magnez oraz suplementować do pod okiem lekarza.
Rola magnezu w organizmie
Magnez uczestniczy w ponad 300 procesach biochemicznych organizmu, między innymi w syntezie wysokoenergetycznych związków, które magazynują energię (np. ATP) oraz w syntezie DNA. Organizm człowieka posiada 20-30 g magnezu, który występuje w mięśniach kościach, tkankach miękkich oraz płynach pozakomórkowych. Prawie 50% magnezu znajduje się w układzie kostnym, 25% w mięśniowym, a reszta w innych tkankach.
Rola magnezu w organizmie jest niezwykle ważna, a jego niedobór rodzi poważne konsekwencje. Jest jednym ze składników kości, razem z witaminą D i wapniem, ma znaczący wpływ na układ kostny i przeciwdziałanie osteoporozie. Zwiększenie w diecie ilości magnezu ma nierozerwalny związek z koniecznością zwiększenia ilości wapnia, ponieważ brak tej równowagi znacząco osłabia działanie obydwu pierwiastków.
Magnez odpowiada za prawidłowe działanie układu sercowo-naczyniowego. Jego niedobór może spowodować skurcz jednej z tętnic serca, co może doprowadzić do zawału. Odpowiedni poziom magnezu w organizmie nie tylko zapobiega chorobom serca, ale również wspomaga ich leczenie, chroni przed zmianami miażdżycowymi, zapobiega nadciśnieniu tętniczemu, a także powstawaniu skrzepów. Co więcej brak magnezu w diecie może spowodować niemiarowość serca (arytmię), czyli nierówne bicie serca i uczucie kołatania.
Magnez jest najlepszym regulatorem układu nerwowego. Bierze udział w przemianie białek, tłuszczów i węglowodanów, co warunkuje dostawę energii do komórek organizmu, szczególnie do tych bardzo wrażliwych na jego niedobór, czyli komórek nerwowych mózgu. Magnez wpływa na poprawę pamięci, koncentrację, a także przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia. Zbyt mała ilość magnezu w organizmie może spowodować kłopoty z zasypianiem, przewlekłe zmęczenia, nadpobudliwość, czy nerwowość i uczucie lęku.
Najlepsze źródła magnezu
Przeciętne wykorzystanie magnezu z diety wynosi 30-40%. Połączenia chemiczne magnezu z wapniem, fosforem, kwasem szczawiowym, fitynowym, fosforowym i taniną, uniemożliwiają wykorzystanie magnezu przez organizm. Dlatego podczas suplementacji magnezu należy unikać powyższych składników.
Absorbcja magnezu z pożywienia wzrasta w obecności białka i laktozy. Największym źródłem magnezu jest kakao i kasza gryczana, duża jego ilość znajduje się w roślinach strączkowych (np. grochu i fasoli), orzechach, makach pełnoziarnistych, suszonych owocach, ciecierzycy, szpinaku i wysoko zmineralizowanej wodzie. Warto pić sok pomidorowy, marchwiowy oraz z czerwonych buraków, by zapewnić odpowiedni poziom magnezu w organizmie. Przyswajanie magnezu z powyższych produktów może chronić przed przewlekłymi chorobami, a także przeciwdziałać zaburzeniom gospodarki organizmu.
Niedobór magnezu – przyczyny i objawy
Przyczyną ujemnego bilansu magnezu w organizmie jest przede wszystkim spożywanie wysoko przetworzonych produktów spożywczych bądź stosowanie diety niskokalorycznej. Ponadto przyczyną niedoboru tego pierwiastka może być niewłaściwa dieta bogata w cukier i tłuszcz zwierzęcy. Niedostateczna ilość magnezu może być również spowodowana zaburzeniem jego wchłaniania z przewodu pokarmowego, wymiotami, biegunką, stanem zapalnym jelit, chorobami nerek, a także przyjmowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych.
Jednak nie zawsze mamy wpływ na niektóre czynniki, które mogą powodować niedobór magnezu w organizmie, albo często nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji przyjmowania leków lub niektórych pokarmów. Należą do nich między innymi:
- Niski poziom magnezu w wodzie
- Stosowanie nawozów sztucznych, ograniczających ilość magnezu w glebie
- Przyjmowanie leków na uspokojenie
- Jedzenie gotowanych produktów
- Spożywanie wysoko przetworzonego pożywienia
- Stosowanie środków moczopędnych
- Nadużywanie kofeiny zawartej w kawie
- Nadmierne spożycie alkoholu
źródło: https://www.natural.pl/news/magnez-pierwiastek-zycia/
Niedobór magnesu u mnie zawsze się przejawia nocnymi skurczami łydek i zazwyczaj koszmarami :)
OdpowiedzUsuńO to prawda. Mnie akurat wtedy łapią w palcach u stopy. Okropne. Nie raz aż sobie przydeptuje stopę stopą, żeby te palce wyprostować i czekam aż przejdzie ;/
UsuńBiorę magnez i nie wyobrażam sobie poki co fukcjonować bez tego suplementu
OdpowiedzUsuńU mnie się jeszcze chrom bardzo dobrze sprawdza :D
UsuńU mnie niedobór magnezu łączy się z nasileniem migren i z częstszymi objawami zespołu niespokojnych nóg...
OdpowiedzUsuńWłaśnie nogi... też mi się to czasami robi, ale na szczęście bardzo delikatnie.
Usuńlubię takie posty, zawsze dodatkowa dawka wiedzy :-)
OdpowiedzUsuńZbierając informacje ma się jej jeszcze więcej :D
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńNew Diet Taps into Pioneering Idea to Help Dieters Lose 15 Pounds within Just 21 Days!
OdpowiedzUsuń