niedziela, 8 maja 2016

Dlaczego warto pojechać na wakacje do Słowenii część 5

Obiecałam Wam kolejną część cyklu Dlaczego warto pojechać na wakacje do Słowenii dopiero jak pojadę i wrócę... cóż tak się złożyło, że udało mi się dostać dwa dni wolnego i skoczyć na Słoweńską Majówkę  z Pociągiem na Bałkany (polecam!)

Tutaj znajdziecie wcześniejsze części cyklu:
część 1 http://swiat-panny-n.blogspot.com/2015/10/dlaczego-warto-pojechac-na-wakacje-do.html

część 2 http://swiat-panny-n.blogspot.com/2015/11/dlaczego-warto-pojechac-na-wakacje-do.html

część 3 http://swiat-panny-n.blogspot.com/2015/12/dlaczego-warto-pojechac-na-wakacje-do.html

część 4 http://swiat-panny-n.blogspot.com/2016/03/dlaczego-warto-pojechac-na-wakacje-do.html

Niektóre miejsca zwiedzane podczas Majówki miałam okazję zobaczyć już wcześniej, więc zacznijmy od tych, które do tej pory tylko przejeżdżałam lub nie byłam tam w ogóle. Na pierwszy ogień idzie moje nowe ulubione miasto w Słowenii:

1. Koper - jest to miasto portowe, ale zarazem z piękną starówką oraz plażą (pamiętajmy o słoweńskich standardach plaży!) czy mariną. Nowoczesność miesza się ze starymi kamieniczkami. Co trzeba zobaczyć? Na pewno port! Poza tym warto obejść nabrzeże we wszystkich kierunkach. Główne zabytki do obejrzenia to Titov Trg sam w sobie, jedyna  wciąż stojąca brama miejska - Muda, Presenov Trg z fontanną będącą repliką mostu Rialto czy Pałac Pretorów i Katedrę Wniebowzięcia NMP. Oczywiście nie można pominąć sklepu i muzeum Vina Koper!2. Jaskini Skocjańskie - jedna z największych przyrodniczych atrakcji Słowenii. Moim zdaniem nie tak okazałe jak Postojna, ale też warte zwiedzenia ze względu na przepływającą przez nich rzekę i kanion jaki sobie stworzyła.  Jaskinie zostały wpisane na listę UNESCO w 1986 roku. Cena wstępu dla osoby dorosłej to 16 euro. Niestety w przeciwieństwie do Postojnej w Jaskiniach nie można robić zdjęć.


3. Strunjan i Zatoka Księżycowa -  jedno z miejsc, do których trudno się dostać, jeśli nie zna się trasy od kogoś z lokalnych... słyszałam już o Strunjanie i klifach w zeszłym roku, ale nie udało mi się tam dojechać ze znajomymi. Tym razem nie dość, że się udało to jeszcze pogoda była piękna!
4. Okolice miasta Kranj - Kranj jest otoczony wieloma małymi wioseczkami. W jednej z nich nocowaliśmy, do innej dotarłam na spacer z koleżanką z grupy. Ale jakbym miała taki widok na góry co rano to zdecydowanie jakoś przeżyłabym mieszkanie na wiosce :D5. Alpejski pensjonat w Gornji Grad - wjazd tam to jedna wielka serpentyna. Na szczęście mam takie na co dzień... no może nie aż tak strome i nie aż tak wąskie, ale jestem przyzwyczajona. Pensjonat jest położony 816 m n.p.m. co naprawdę po drodze zapewniło świetne widoki!BONUS:


Śnieg! Kocham śnieg!23 komentarze:

 1. W sumie nigdy nie przyszło mi do głowy żeby się do Słowenii wybrać, ale rzeczywiście bardzo ładne zdjęcia. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To niech ci teraz ta myśl zaświta, żeby tam pojechać :D

   Usuń
 2. o Słowenii myślałam, ale raczej tak kiedyś na weekend się wybrać:)
  Sandicious

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W dwa dni też się da sporo zwiedzić, zwłaszcza samochodem ;)

   Usuń
 3. Nigdy nie byłem ,a ogranicza mnie lyko czas ;/

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie byłam w Słowenii, nawet nie przypuszczałam, że to taki interesujący kraj :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widać bardzo ;) Warto zahaczyć po drodze do Chorwacji na przykład ;D

   Usuń
 5. Przepięknie, chętnie bym się tam wybrała! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam. Można kupić wycieczki, wybrać się autem zamiast do Chorwacji, bo ceny podobne albo pojechać samemu autokarem/pociągiem :D

   Usuń
 6. Widoki nad Zatoką Księżycową są cudowne *.* :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, wiem... prawie jak jakiś rajski, egzotyczny zakątek na drugim końcu świata.

   Usuń
 7. Odpowiedzi
  1. Na żywo są jeszcze lepsze, ja po prostu nie umiem robić zdjęć :D

   Usuń
 8. Przepiękne zdjęcia Zatoki Księżycowej. Pozostałe także zapierają dech w piersiach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś już próbowałam trafić do Strunjanu, ale tak lało, że nie dotarliśmy. W ogóle jeśli nie wiesz, gdzie dokładnie skręcić to nie ma szans tam dojechać np. z nawigacją.

   Usuń
 9. ja wakacje a raczej urlop spędzę chyba w UStroniu ;p

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękne widoki i wspaniała wycieczka. Z przyjemnością bym się wybrała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam :) Niekoniecznie w środku lata, bo tam gorąco strasznie, ale przed wakacjami, albo we wrześniu jest najlepiej :D

   Usuń
 11. Ja już byłam w tym kraju na wakacjach, więc teraz szukam nowych kierunków. Marzy mi się wyprawa do Włoch, a koniecznie takie miejsce, jak Turyn. Słowenia jest piękna, jakoś bardziej ciągnie mnie do Turynu. Myślę, że można też wiele o tym mieście dowiedzieć się z internetu, np. ze strony https://turyn.pl/ . Ja tak zrobiłam i teraz już wiem, co mogę zobaczyć, sprawdzić, z jakich atrakcji korzystać, jeśli tylko będę w tamtych rejonach, a mam nadzieję, że uda mi się tam kiedyś pojechać. Na świecie jest wiele pięknych miejsc. A Wy gdzie chcecie pojechać?

  OdpowiedzUsuń

Komentując posty na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są między innymi wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics, Google AdSense i technologię Blogger.

Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.

Copyright © 2016 N. o kosmetykach , Blogger