sobota, 24 października 2015

O właściwościach kosmetyków naturalnych i organicznych.

Takie firmy jak Aubrey Organics czy specjalista w produkcji wyrobów ekologicznych, firma Born to Bio to współcześnie ważny fragment globalnego rynku produktów kosmetycznych.Czy istnieje różnica pomiędzy kosmetykami naturalnymi i organicznymi/ekologicznymi?

Choć dla większości klientów kosmetyki naturalne są tożsame z produktami reklamowanymi jako organiczne, w praktyce występują pomiędzy nimi wyraźne różnice. Te pierwsze to kosmetyki wytworzone na bazie roślin oraz w niewielkim stopniu przetworzonych substancji pochodzenia mineralnego, bez dodatków produktów odzwierzęcych (wyjątek to wosk pszczeli lub inne substancje pozyskane bez szkody dla zwierząt), nie testowane na zwierzętach. Kosmetyki organiczne to produkty w stu procentach naturalne, ale wytworzone na bazie surowców o potwierdzonej jakości – z roślin pozyskiwanych z certyfikowanych upraw ekologicznych. Wybierając ten drugi rodzaj kosmetyków mamy pewność, że są to produkty rzeczywiście ekologiczne, wytworzone na bazie czystych, zdrowych roślin, które nie były opryskiwane pestycydami i do ich uprawy nie stosowano nawozów sztucznych.

Czy kosmetyki naturalne są lepsze dla skóry człowieka od kosmetyków konwencjonalnych?

W większości przypadków jest to twierdzenie prawdziwe. Kosmetyki wytworzone na bazie roślin i nisko przetworzonych substancji mineralnych, zwykle zawierają mniejszą ilość czynników mogących powodować podrażnienia, działających jak typowe alergeny. Poza tym substancje pochodzenia naturalnego w lepszym stopniu wspomagają podstawowe funkcje skóry, w pozytywny sposób wpływając na proces jej regeneracji, w tym jej optycznego odmłodzenia. Warto jednak pamiętać, że kosmetyki naturalne mogły zostać wyprodukowane ze stosunkowo tanich, a przez to gorszej jakości surowców, co może wpłynąć na skuteczność ich działania. Dlatego wybierając kosmetyki pochodzenia naturalnego warto rozważyć opcję zakupu nieco droższych kosmetyków organicznych, których jakość została potwierdzona odpowiednimi certyfikatami i atestami uzyskiwanymi nie tylko przez ich bezpośrednich producentów, ale także przez dostawców surowców wykorzystanych do produkcji tych kosmetyków.

Wybierając kosmetyki organiczne wciąż istnieje ryzyko wystąpienia odczynu alergicznego, choć jest ono zdecydowanie niższe niż w przypadku kosmetyków konwencjonalnych. Przed użyciem konkretnego produktu należy po prostu zapoznać się z jego składem. Ostatecznie produkty organiczne zawierają wiele różnych substancji roślinnych i na niektóre z nich możemy być uczuleni.
Jeśli stosowanie konwencjonalnych kosmetyków ze względu na dużą zawartość parafin, sylikonów i innych substancji ropopochodnych wydaje Ci się niewskazane, a wręcz szkodliwe dla Twojej skóry, doskonałą dla nich alternatywą są kosmetyki naturalne i organiczne. Wybierając tego typu produkty zmniejszasz ryzyko wystąpienia odczynów alergicznych skóry, przyspieszasz proces jej naturalnej regeneracji, wzmacniasz ją i przywracasz jej biologiczną odporność. Trzeba jednak pamiętać, że przejście z kosmetyków konwencjonalnych/syntetycznych na organiczne, wymaga okresu przejściowego. Po prostu skóra musi mieć czas na przyzwyczajenie się do nowego, naturalnego produktu. Stąd w początkowej fazie stosowania kosmetyków pochodzenia naturalnego możesz być nie w pełni zadowolona z osiąganych efektów. Jeśli jednak przetrwasz pierwszy okres, w dłuższej perspektywie czasu organiczne kosmetyki z pewnością odwdzięczą Ci się pięknym, naturalnym wyglądem skóry.


10 komentarzy:

 1. hej :)) Poznałyśmy się na Meet Beauty :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Eko i naturalność na czasie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naturalność może niekoniecznie, bo nadal się maluję przed wyjściem z domu :D

   Usuń
 3. Zdecydowanie wole kosmetyki ekologiczne, może i droższe, ale lubię wiedzieć czego używam. Szkoda tylko, ze producenci lubią nas często oszukiwać :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzisiaj się nacięłam na olejek jaśminowy.... parafina i ekstrakt jaśminowy. Ale głównie parafina ;/

   Usuń
 4. Lubie i taki rodzaj kosmetyków i taki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie ja używam wszystkich, ale najchętniej tych z jak najbardziej naturalnym składem :D

   Usuń
 5. Przydany post, na początku mojej przygody z kosmetykami zawierającymi naturalne ekstrakty często myliłam te dwa pojęcia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi się do tej pory zdarza pomylić jak nie spojrzę na skład dobrze ;)

   Usuń

Komentując posty na blogu wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, które są między innymi wykorzystywane w analizie statystyk poprzez Google Analytics, Google AdSense i technologię Blogger.

Blog nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.

Copyright © 2016 N. o kosmetykach , Blogger